S Z K O L E N I APRZED NAMI ...

W A K A C J E ! :-)


ZA NAMI ...


SEMINARIUM W KRAKOWIE

15.06'19

Instruktor :
- Kyoshi Michał Śliwka,Prezes PFJJ, 8 dan,

Organizator wykonawczy :
KRAKOWSKA AKADEMIA JUJUTSU

3 godzinne seminrium odbyło sie w bardzo trudnych warunkach - w wielkim upale poza dojo i jeszcze większą temperaturą na sali. Tym większe uznanie należy się tym 11 osobom, które zdecydowały sie przyjechać i wziąść udział w szkoleniu.
Obejmowało ono techniki uwalniania się z chwytów za przdramiona w górnym, tylnym i dolnym położeniu z przejściem do kontroli dźwiniowej i wejściem do rzutów. Kolejnym tematem było wyblokowanie ataków na jodan i chudan z kontratakiem tsuki, uraken - oraz z przejściem do kontroli dźwigniowych zakończonych chwytami transportowymi.
Ostatnia część seminarium to, jak zwykle, kenjutsu ; podstawowe pozycje z przejściem do cięć, wyblokowanie ataku z przejściem do cięć i na koniec, metodycznie, rozwinięcie do dwukrotnego ataku. Tę część tradycyjnie kończyły krótkie kata iaijutsu.
Istotą semianriów PFJJ jest metodyka i analiza techniczna technik, co w przypadku jujutsu i kenjutsu jest podstawą.
Po tak trudnych warunkach seminarium wielką ulgą była część relaksacyjna po rozciąganiach - zaś płyny i słynne już seminaryjne ciasta smakowały tym bardziej.SEMINARIUM W RZESZOWIE

08.06'19

Instruktor :
- Kyoshi Michał Śliwka, PFJJ, 8 dan,

Organizator wykonawczy :
JUJUTSU RZESZÓW - Paweł Zajchowski.

Seminarium odbyło sie w dwu turach : wpierw dla grup dzieci a następnie dla grupy dorosłych. Mimo wielkiego upału zajęcia przebiegały dynamicznie, chłodzone przez mocne wentylatory. Tematyka dzieci obejmowała zabawy sprawnościowe oraz podstawowe techniki uderzeń i kopnięć, zaś tematem głównym było uwalnianie się od chwytów za przedrawiona w dolnym i górnym położeniu jak i chwyty obórącz za przedramię w dolnym i głównym położeniu.
Seminarium dziecięce zakończyło się egzaminem na kolejne stopnie jujutsu.
Grupa dorosłych ćwiczyła koordynację ruchową w krótkim kata " tsuki, uchi,keri" jak i technikę wykonywania poszczególnych technik opartą na pracy całego ciała - w myśl zasady iż "masa razy przyśpieszenie" daje w efekcie siłę uderzenia i kopnięcia - a techniki nie powinny być wykonywane przy dużych napięciach mięśniowych. Głównym tematem była zaś obrona przed atakiem w głowę i brzuch poprzez kontrolę przeciwnika i przejście do chwytu transportowego techniką kataha otoshi oraz do rzutu kote nage.
Seminarium zakończyło się ćwiczeniami rozciągającymi i relaksacyjnymi.

SEMINARIUM W STASZOWIE
18.05.2019

Instruktor : Kyoshi Michał Śliwka , 8 dan, PFJJ.
Asystent : sensej Tomasz Strojny, 2 dan, PFJJ.

Na seminarium zawitali także przedstawiciele jujutsu z Krakowa i Skarżyska Kamiennej.
Na początku, jak zwykle, technika uyderzeń tsuki i uchi oraz układy wymagające koordynacji ruchowej przy zachowaniu zasad jujutsu - czyli miękkości ruchu. Na seminarium przeważały układy w grupach 3 i 4 osobowych będące sprawdzianem opanowanych technik, koordynacji ruchowej i miękkości ruchu. Dotyczyło to ataków z przodu i z tyłu uderzeniem i kopnięciem - a następnie ataków tanto.
Seminarium kończyło się, jak zwykle, technikami kenjutsu - uświadamiającymi nierozerwalność technik i zsad jujutsu i kenjutsu. Obejmowały one fragmenty kata itsutsu no tachi oraz krótkie kata iaido.
Po 3 godzinnym treningu non stop dużą przyjemnością było zasiąść do tradycyjnego poczęstunku przy kawie, herbacie, wodzie mineralnej i ciastkach uzupełniających kalorie.WIOSENNE SEMINARIUM JU-JITSU

27.04'19 Kraków,

Instruktorami prowadzącymi Federacji byli Kyoshi Michał Śliwka 8 dan oraz Shihan Jarosław Dąbrowski 5 dan.
Na zaproszenie Federacji treningi prowadzili Shihan Zenon Liszkiewicz, 6 dan Okuyama-Ryu oraz Shihan Zbigniew Wieczorek , 6 dan Dairokkan-Ryu.
Zen Liszkiewicz zaprezentował tradycyjną formę jujutsu, pełną bolesnych dźwigni - wyjaśniając jednocześnie specyfikę tego tradycyjnego stylu. Równie bolesna i wyczerpująca była rozgrzewka. Wiele osób poczuło, że ma nadgarstek i z nadzieją patrzyło na zmianę instruktora.:-) Niestety, Zbigniew Wieczorek podążył za swym poprzednikiem z lubością przystępując do prezentacji dżwigni swej szkoły.:-) Dopiero Michał Śliwka pozwolił odetchnąć stawom kończyn górnych skupiając się nad technicznymi aspektami uderzeń, kopnięć , ich blokowania i przechwytów. Główną zaś częścią jego treningu była obrona przed dwoma atakującymi uderzeniami z przodu i z tyłu - co prowadziło do zrozumienia istoty jujutsu : swobody poruszania się, miękkości ruchów, przechwytów i kontroli przeciwnika. Z kolei Jarosław Dąbrowski kontynuując jego metodykę zaprezentował obronę przed kopnięciem poprzez wytrącenie atakującego z równowagi i zakończeniem empi uchi oraz poprzez przechwyt nogi i zakończenie obrony kopnięciem mae-geri. Przeprowadził także naukę krótkiego kata tsuki-uchi-geri opartego na swobodzie ruchów całego ciała. Jarosław Dąbrowski przeprowadził także naukę krótkich kata iaido-kenjutsu : nanahonme i ju-iponme, by uczestnicy seminarium mieli świadomość, iż jujutsu i kenjutsu wzajemnie się uzupełniają.
To 4 godzinne seminarium zakończyło się długim zozciąganiem, regulacją oddechu i relaksacją. Na zakończenie, jak zwykle, odbyły się przy kawie i ciastkach rozmowy o jujutsu ... i nie tylko.
W trakcie seminarium odbyła się także nominacja instruktora staszowskiego ośrodka jujutsu, Tomasza Strojnego, na stopień mistrzowski 2 dan.


UCZESTNICYMISTRZOWIE


Shihan Zenon Liszkiewicz, Kyoshi Michał Śliwka ,
Shihan Zbigniew Wieczorek, Shihan Jarosław Dąbrowski.W DOJO ...NOMINACJA ... RELAKS ...


ROZMOWY PRZY KAWIE ...
ZIMOWE SEMINARIUM JU-JITSU

23.02'19 Kraków,
os.Jagiellońskie 9, SP-101
godz. 11,oo - 15,oo

Instruktor Federacji :
- Kyoshi Michał Śliwka, 8 dan,

oraz na zaproszenie Federacji :

- Soke Zbigniew Wieczorek, 6 dan, Dairokkan Ryu,


Zapowiedziany instruktor Federacji Shihan Józef Góra - Chi Ryu - w przedzień seminarium uległ fali grypy, zaś Shihan Jarosław Dąbrowski ze wzgledów zawodowych wyjechał do Kazachstanu.
Tak więc na polu bitwy pozostali dwaj instruktorzy : Michał Śliwka i Zbigniew Wieczorek.
Mchał Śliwka ponad dwugodzinny trening podzielił na 3 części : podstawowe techniki uderzeń,przechwyty i przejście do kontrataku, krótkie kata tsuki-uchi oraz ken-jutsu : postawy, tsuki,uchi,krótkie kata iai-jutsu oraz przejście do nauki pierwszej strony Itsutsu-no-Tachi. Kyoshi zwracał ciągle uwagę na przenikanie się technik jujutsu i kenjutsu w nauczaniu.
Na kolejnych seminariach powyższe tematy będą kontynuowane.
Z kolei Zbigniew Wieczorek rozpoczął swą część szkoleniową od technik w siadzie / suwari waza / i uwolnień od chwytów za nadgarstki - co wyrabia prawidłową pracę barków, bioder i wychyleń w trudnej pozycji - bardzo przydatną póżniej w pozycji stojącej. Kolejnym elementem były ataki na nogi, obalenia, wykonanie dżwigni i kontroli przeciwnika .
Generalnie wykorzystanie technik kihon waza.

Na zakończenie seminarium rozmowy przy kawie, herbacie i ciastkach ...

Zapraszamy do naszych stron internetowych :
- www.jujutsu.pl
- www.federacja.jujutsu.pl
- www.facebook.com/jujitsukrakow
- www.fecebook.com/jujitsupolska

JESIENNE SEMINARIUM JU-JITSU
<
20.10'18 Kraków

Instruktor:
- Kyoshi Michał Śliwka, 8 dan , PFJJ
Tematami ze strony Federacji były zasady wychyleń przy chwytach, uderzeniach i przejściach do kontroli przeciwnika,
krótkie kata uderzeń i kopnięć z naciskiem na koordynację i płynność ruchów,układ obrony przed dwoma napastnikami
/tsuki, geri /, podstawowe postawy i ataki w ken-jutsu, kata jaido-juiponme/ dla poczatkujących oraz interpretacja
techniki shiho-nage w kata shiho nage ken-no kata.

Zaproszeni goście Federacji: Soke Krzysztof Pytlak, 10 dan, Yama Ryu Kraków,
Soke Zbigniew Wieczorek, 6 dan ,Dairokkan Ryu z Zawoi, Kyoshi Andrzej Mroczek,
6 dan, Akademia Samurajów z Kielc - dawni uczniowie Michała Śliwki - zaprezentowali swe
interpretacje nauczanych dziś przez siebie form jujutsu.

Organizatorem wykonawczym była Krakowska Akademia Ju-Jutsu
K.Pytlak, M.Śliwka, A.Mroczek, Zb.Wieczorek.....................................................................................................Michał Śliwka

................................Andrzej Mroczek ...........................

..............................Zbigniew Wieczorek ................................. po seminarium .................

Zapraszamy do naszych stron internetowych :
- www.fecebook.com/jujitsupolska/
- www.facebook.com/jujitsukrakow/
- www.jujutsu.pl

II WIOSENNE SEMINARIUM JU-JITSU

Kraków, 19 .05.2018

Głownym tematem seminarium Federacji, z działu kyoshi M.Śliwki i shihana J.Dąbrowskiego były techniki hiji garami, gyaku hiji garami z duszenia jak i z yokomenuchi - zasady i metodyka. W zakresie ken-jutsu wiodącym tematem były pozycje te ura gasumi i atak shomen uch oraz koga - shomen uch, zaś z iai-jutsu kata haponmei nanahonme. Drugi instruktor Federacji, shihan J.Góra zaprezentował z kolei dżwignie na nadgarstki i staw okciowy charakterystyczne dla jego stylu Chi-ryu.
Z kolei zaproszeni instruktorzy: soke K.Pytlak, 10 dan i soke Zb.Wieczorek, 6 dan, zaprezentowaliu specyfikę technik swych szkół Yama-Ryu i Dairokkan-Ryu.
Na zakończenie 3 godzinnych treningów, jak zwykle, smaczne wypieki pań z Akademii Krakowskiej, przy kawie i herbacie były pretekstem do dyskusji i wymiany poglądów.


............ instruktorzy .................................................................................................................................


............................................................................. hiji garami ....................................gyaku hiji garami ............


.... soke Krzysztof Pytlak.............................. soke Zbigniew Wieczorek .................................................................

SEMINARIUM JU-JITSU W STASZOWIE
12.05'18 STASZÓW

Seminarium przeprowadził Kyoshi Michał Śliwka 8 dan, prezes Federacji.
Asystentem był sensei Tomasz Strojny , 1 dan, instruktor staszowskiego ośrodka jujutsu.
Głównym celem seminarium było uzmysłowienie uczestnikom iż jujutsu i kenjutsu sa nierozerwalnie związane technicznie i zasadami ze sobą : innymi słowy ucząc się obrony przed atakami z bronią - uczymy się jednocześnie obrony przed tsuki i geri i na odwrót. Zasady i techniki obrony są te same. Uwidaczniało się to przy ataku tanto, ken, uderzeniu czy duszeniu.
Uczestnicy seminarium mogli przekonać się, iż samurajski system jest kompletny, oparty na technice i zasadach wychylenia i wykorzystania energii przeciwnika przeciwko niemu.


Podstawowe cięcia, kata iai-jutsu ; sensej T.Strojny, kyoshi M.Śliwka ... Duszenie ...


Przechwyty ... Tanto - podstawowe ataki ... Obrona przed pchnięciem - M.Śliwka, T.Strojny ...


Tanto - kote gaeshi ... obrona przed dwoma napastnikami ...WIOSENNE SEMINARIUM JU-JITSU

24.03, godz. 11,oo - 15,oo,
Kraków

INSTRUKTORZY:

- Michał Śliwka, 8 dan, Prezes PFJJ ,
- Krzysztof Pytlak, 10 dan Yama Ryu,
- Zbigniew Wieczorek, 6 dan Dairokkan Ryu

Udział wzięli jujutsuka z Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, Zawoi i Staszowa.
Tematyka seminarium obejmowała przechwyty tsuki i oi-tsuki, podstawowe pozycje miecza, podstawowe bloki ken-jutsu i podstawowe ataki - oraz przełożenie technik kenjutsu na jujutsu / nazwy,ataki/ - Michał Śliwka ... obronę przed oi-tsuki - Krzysztof Pytlak ... zasady jujutsu, technikę o-soto-gari i kote-gaeshi - Zbigniew Wieczorek.
Seminarium zakończyło się uroczystą promocją na pierwszy stopień mistrzowski pana Roberta Dziedzica z Krakowskiej Akademii Jujutsu.
W treningach udział wziął także shihan Wiesław Kisiel, 7 dan, z Rzeszowa oraz shihan Jarosław Dąbrowski, 5 dan, z Krakowa.

Elementem końcowym, jak zwykle, były rozmowy przy kawie, herbacie i wyśmienitych ciastach produkcji własnej KAJ.... Michał Śliwka, Tomasz Strojny - przechwyty tsuki...

... Michał Śliwka , ken-jutsu : podstawowe pozycje i ataki ...... Zbigniew Wieczorek, Grzegorz Gontarczyk ...zasady jujutsu, o-sotogari, kote gaeshi ...
Krzysztof Pytlak, Tomasz Strojny - obrona przed oi-tsuki ...


Robert Dziedzic - nominacja na pierwszy stopień mistrzowski ...ZIMOWE SEMINARIUM JU-JITSU

27 stycznia, Kraków


Treningi prowadzili : Krzysztof Pytlak, 10 dan - Yama Ryu, Zbigniew Wieczorek, 6 dan - Dairokkan Ryu, Michał Śliwka , 8 dan - Polska Federacja Ju-Jitsu.
Ciekawostką było spotkanie się dwu uczniów i nauczyciela po 25 latach na współlnym seminarium. Prowadzone przez Zb.Wieczorka i K.Pytlaka treningi wskazywały, iż elementy jujutsu poznane przez nich w Krakowskiej Akademii Ju-Jutsu są wykorzystywane do dziś w stworzonych przez nich szkołach.
Stałym elementem seminariów PFJJ jest kultywowanie sztuki samurajskiego miecza - dla podkreślenia tradycji jak i świadomości, iż wiele technik jujutsu interpretowanych jest w technikach miecza - jak i faktu, że główne pozycje i nazwy technik ataku jak i obrony pochodzą z kenjutsu. Pamiętać bowiem należy, iż dla samurajskiego stanu to kenjutsu było sztuka podstawową - stąd wzajemne przenikanie się tych dwu systemów.
Miłym akcentem na zakończenie seminarium były mianowanie na wyższe stopnie jujutsu członków PFJJ : Wojciecha Tarania z Krakowa na stopień 2 dan i Grzegorza Gontarczyka z Warszawy na stopień 1 dan. Co ciekawe, pan G.Gontarczyk był studentem w Polskim Stowarzyszeniu Ju-Jutsu prezesa Michała Śliwki jeszcze w pierwszej połowie lat 90-ych w oddziale w Starachicach.
Seminarium zkończyło się, jak zwykle, konsumpcją wypieków pań z Krakowskiej Akademii Ju-Jutsu.


Michał Śliwka ....


Zbigniew Wieczorek ...


Krzysztof Pytlak ...


Nominacje : W.Tarań - 2 dan, G.Gontarczyk - 1 dan ............ Krzysztof Pytlak, Zbigniew Wieczorek, Michał Śliwka.
NIE SIEDŹ W DOMU - POĆWICZZAPISY PRZEZ INTERNET NA SZKOLENIA W KRAKOWIE:
Podaj imię, nazwisko,wiek, miejscowość./ SZKOLENIA W KRAKOWIE ... dojazd /

Dojo " Jagiellońskie " - MAPKA

T - ... 9, 10, 14, 16, 17, 20, 21, 40.
A - ...123, 125, 132, 139, 142, 152,
..... 153, 169, 172, 425, 501, 502.KENJUTSU ... JAPONALIA ... FEDERACJA... JUJITSU ... HISTORIA ... PUBLICYSTYKA ... KONTAKT
Kyoshi Michał Śliwka